انواع یخچال و فریزر (راهنمای کامل)

انواع یخچال و فریزر و شرح ویژگی یخچالها

این مقاله، راهنمایی کامل در مورد انواع یخچال و فریزر و تقسیم‌بندی آن‌ها به 26 نوع است که به خوبی به شما کمک می‌کند تا متناسب با محل موردنظرتان، بهترین انتخاب را داشته باشید. انواع دسته، ویژگی و سبکی که امکان دارد وجود داشته باشد را در نظر گرفته‌ایم. هر آنچه که شما باید در مورد یخچال و فریزر بدانید، در این مقاله گنجانده‌ شده است.

تعداد کل یخچال‌ها و فریزرها، حدوداً بر 26 نوع بودند که تقریباً دو برابر تعداد مورد انتظار، پیش از نگارش این مقاله است!

در لیست زیر، به خوبی با نوع، سبک و ویژگی یخچال و فریزر آشنا می‌شوید. شاید بخش ویژگی‌ها، جذاب‌ترین بخش مقاله باشد پس با کاکابیست همراه باشید.

 

انواع سبک‌های یخچال و فریزر

1. درب فرانسوی

این یخچال‌ فریزرها به دلایل متعددی، به سرعت محبوب شده‌اند. یکی از این دلایل این است که هنگام باز کردن در آن‌ها، دسترسی به غذاها را بسیار آسان می‌کنند. هنگام گشتن به دنبال مواد موردنیاز، به‌جای هدر رفتن برق و گرم‌شدن داخل یخچال فریزر، مدل درب فرانسوی، یک نگاه کلی و گذرا را به شما می‌دهد. این نوع، دارای قفسه‌های عریض‌تر، باکس‌ درب بزرگ‌تر، کشوهای بسیار عمیق فریزر و قفسه‌های بالایی قابل‌تنظیم، جهت جا کردن مواد و وسایل بلند می‌باشد. قابلیت نگه‌داری از همه‌ی ادویه‌جات در قسمت درب آن، دسترسی آسان‌تر و سریع‌تری را به ارمغان می‌آورد و در نتیجه در پشت یخچال و زیر دیگر مواد خوراکی گم نمی‌شوند.

یخچال درب فرانسوی

2. ساید بای ساید

این یخچال فریزرها، به تازگی از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند، چرا که به دلیل طراحی جداگانه‌ و تفکیک‌شده‌ی آن‌ها، می‌توان مواد غذایی را به طور همزمان، مواد غذایی را هم از یخچال و هم از فریزر برداشت. به علاوه، از آن‌جایی که فریزر زیر پای‌تان قرار ندارد و کشو مانند نیست، می‌توانید به راحتی و بدون خم کردن خود، به آن دسترسی داشته باشید. این امکان برای افراد سالمند که شاید تعادل خوبی نداشته باشند، بسیار کاربردی است. برخی از یخچال فریزرهای ساید بای ساید، فضای بیش‌تری را به قسمت یخچال، نسبت به فریزر اختصاص داده‌اند که انتخاب بهتری برای کسانی است که بیش‌تر مواد غذایی تازه را ترجیح می‌دهند تا غذای یخ‌زده. شما در وهله‌ی نخست، باید متناسب با شرایط خود و خانواده‌یتان مدل مناسب را برگزینید

یخچال ساید بای ساید

3. یخچال فریزر پایین

به طور کلی، این یخچال فریزرها مقداری از بعضی مدل‌های موجود دیگر عریض‌ترند که این امر باعث انتخاب آن به عنوان گزینه‌ای مناسب برای خانواده‌های پرجمعیت می‌شود. یخچال‌ فریزر پایین، دارای دسترسی آسان است و به‌جای قفسه، دارای کشو است؛ بنابراین نیازی به نگرانی درمورد به پشت راندن مواد غذایی و فراموش کردن آن‌ها نیست. همچنین معمولاً دارای ویژگی‌هایی از جمله یخ‌ساز و آب‌سردکن هستند. انتظار می‌رود که قیمت این مدل‌ها نسبت به نوع یخچال‌فریزر بالا، بیش‌تر باشد؛ امکانات اضافه، ارزش هزینه‌ی اضافه را دارد.

یخچال فریزر پایین

4. یخچال‌ فریزر بالا

یخچال فریزر بالا، اساساً در اندازه‌های کوچکی عرضه می‌شود و این امر باعث محبوبیت آن‌ها در بین خانواده‌های کم‌جمعیت و افرادی که به تنهایی زندگی می‌کنند، شده است. آن‌ها معمولاً با ویژگی‌های سایر سبک‌ها و مدل‌های دیگر، عرضه نمی‌شوند و این باعث می‌شود که این سبک به وسیله‌ای کاربردی، اما بسیار پایه‌ای تبدیل شود. همچنین این سبک با تعداد نسبتاً فراوانی از رنگ‌ها ارائه می‌شود که باعث راحت‌تر شدن هماهنگ کردن دستگاه با سبک و طراحی آشپزخانه‌تان می‌شود.  آن‌ها به طور کلی کم‌مصرف هستند و با توجه به اندازه‌ی کوچک‌شان، فصای زیادی را از آشپزخانه را اشغال نمی‌کنند و به همین دلیل، گزینه‌ی بسیار مناسب برای خانه‌های کوچک محسوب می‌شود. یکی از نقاط ضعف اصلی یخچال فریزر بالا، نبود یخ‌ساز و آب‌سردکن در آنهاست.

یخچال و فریزر بالا

5. یخچال بدون فریزر

اگر در آشپزخانه نیاز به فضای بیش‌تری دارید، اگر می‌خواهید در هزینه کردن صرفه‌جویی کنید و اگر می‌خواهید مبلغ کم‌تری در قبوض ماهیانه‌ی خود دریافت کنید، بهتر است نگاهی به یخچال‌های بدون فریزر نیز داشته باشید. این نوع مدل، انتخاب بسیار خوبی برای کسانی است که دوست ندارند غذای منجمد و یخ‌زده بخورند و همه‌ی مواد غذایی موردنیاز به صورت تازه نگه‌داری می‌شوند. در ضمن انتخابی خوبی برای کسانی است که می‌خواهند یخچال و فریزر را به صورت جدا از هم قرار دهند. بعضی اوقات می‌توانید به جای انتخاب یک دستگاه که در آن واحد، هم دارای یخچال و هم دارای فریزر است، یخچال و فریزر را به صورت جدا از هم تهیه کنید؛ با این کار، جلوه‌ی بصری جذابی را می‌توانید بسازید. همچنین این کار باعث جداسازی آسان مواد غذایی از هم می‌شود و در مواقعی که آشپزخانه‌تان کوچک است و پارکینگ یا راه‌پله‌ی برزگ‌تری دارید، می‌توانید مواد غذایی را به آن‌جا منتقل کنید. دلایل زیادی برای انتخاب یخچال بدون فریزر وجود دارد و به همین علت، تعداد زیادی گزینه برای انتخاب وجود دارد.

یخچال بدون فریزر

6. مینی یخچال (کوچک)

از یخچال‌فریزرهای کلاسیک اغلب در خوابگاه‌ها و اتاقک‌های کوچک استفاده می شود، اما اکنون صرفاً برای دانشجویان و خوابگاه‌ها نیست. آن‌ها یک راه بسیار عالی برای اضافه کردن یک نگه‌دارنده‌ی سردکننده‌ی موادغذایی کوچک به خانه‌تان است. به دلیل سایز کوچک‌شان، هزینه‌ی خرید و راه‌اندازی، کمتر می‌شود و فضای بسیار محدودی را اشغال می‌کنند. بسیاری از مردم، یخچال‌فریزر مینی را صرفاً برای خنک‌کردن نوشیدنی‌ها و مایعات استفاده می‌کنند و یا برای نگه‌داری از ترشی‌جات و مواد غذایی که مانند آن هستند آن را تهیه می‌کنند. اگر می‌خواهید مواد غذایی معینی را در دمای خاصی نگه‌داری کنید، می‌توانید بدون نگرانی از اینکه این دما روی سایر مود غدایی تأثیر بگذارد، آن‌ها را در یخچال‌فریزر مینی نگه‌داری کنید تا بدون تغییر باقی بمانند.

مینی یخچال یا یخچال کوچک

7. یخچال‌ تجاری (سوپرمارکتی)

اگر به دنبال یخچال تجاری (سوپرمارکتی) هستید، به احتمال زیاد یک فروشنده هستید که می‌خواهد مواد غذایی را در معرض دید مشتریان به نمایش بگذارد. قبل از تصمیم به انجام چنین کاری، مهم است که بدانید آیا از یخچال در انبار، جایی که مشتریان دیدی از آن ندارند، استفاده می‌کنید و یا در داخل فروشگاه و در معرض دید مشتریان. طریقه‌ی استفاده از یخچال، نقش اصلی را در انتخاب سبک آن ایفا می‌کند. برای اطمینان حاصل کردن از خرید یخچال متناسب با نیازهای خود، به میزان مصرف انرژی، اندازه و محدوده‌ی دمایی آن توجه کنید.

یخچال تجاری یا یخچال سوپرمارکتی

 

ویژگی‌های انواع یخچال ها

1. قفل کودک

بعضی از یخچال‌فریزرها دارای قفل کودک هستند تا در موارد خاص، بتوان کودکان را از دسترسی به داخل یخچال منع کرد. اگرچه این ویژگی به نظر نمی‌رسد که همیشه و به طور مکرر از آن استفاده کنید، اما اگر از غیر قابل دسترس بودن مواد غذایی برای کودکان اطمینان پیدا کنید، آرامش خاطر بیش‌تری دارید. این ویژگی ممکن است برای مواقعی که خانه نیستید و یا در زمان برگزاری مهمانی مورد استفاده قرار گیرد.

2. یخچال 4 درب انعطاف‌پذیر

4 ناحیه‌ی خنک‌کننده‌ی مختلف در این نوع، آن را به بهترین انتخاب برای خانواده‌هایی که دارای سلایق کاملاً متفاوتی هستند تبدیل می‌کند. بسته به نیاز و استفاده‌ی خانواده، یکی از درب‌های پایینی را می‌توانید به عنوان فریزر و یا یخچال قرار دهید. قابلیت تنظیم دمای جداگانه‌ی هر درب، باعث می‌شود تا فضای مورد استفاده را به حداکثر برسانید و از هدر رفتن مواد غذایی جلوگیری به عمل آید.

3. کم‌عمق

این یخچال‌فریزرها، از آن‌جایی که به علت عمق کم از چارچوب خارج نمی‌شوند، برای مواقعی استفاده دارد که بخواهید جلوه‌‌ای یک‌دست و صاف را به آشپزخانه بدهید. آن‌ها دسترسی به مواد غذایی و قفسه‌ها را آسان‌تر می‌کنند و جای نسبتاً کم‌تری اشغال می‌کنند؛ به همین دلیل رفت و آمد، به خصوص در آشپزخانه‌های کوچک، راحت‌تر می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از مشتریان که آشپزخانه‌های کوچکی دارند، نوع کم‌عمق را انتخاب می‌کنند. آن‌ها معمولاً کمی عریض‌تر از یخچال‌فریزرهای استاندارد هستند و این امر به سازندگان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های جالبی مثل کشوهای عریض و مسطح روی آن پیاده کنند. به این نکته توجه داشته باشید که قبل از خرید یخچال‌فریزر کم‌عمق، جایی را که می‌خواهید یخچال‌فریزر در آن‌جا قرار بدهید، به خوبی اندازه‌گیری کنید چرا که اندازه‌ی واقعی دستگاه ممکن است متفاوت باشد و اگر همه‎ی این کارها را پیش از خرید انجام دهید، بهترین و مناسب‌ترین نوع را بر خواهید گزید.

4. یخ‌ساز و آبسردکن (داخل درب)‌

موارد جزئی نیز وجود دارند که می‌توانند در هنگام تشنگی، فوراً آب‌یخ را از یخچال‌فریزر تخلیه کنید و همراه با یخ‌ساز توکار، می‌توانید آب و یخ را همزمان با هم داشته باشید. اگر زیاد اهل مهمانی دادن هستید، این ویژگی می‌تواند کارآمد باشد، چرا که دیگر دغدغه‌ی کمبود یخ یا فراموش کردن آن را نخواهید داشت. داشتن قابلیت یخ‌ساز، در صورت نیاز، می‌تواند این ویژگی را به محبوب‌ترین قابلیت در یخچال‌فریزرها تبدیل کند.

5. فضاهای کوچک

یخچال‌فریزرهای کامپکت یا متراکم دارای اندازه‌ای بین یخچال‌فریزر مینی و استاندارد هستند، یعنی از مینی بزرگ‌تر و از استاندارد کوچک‌تر. این گونه از یخچال‌فریزرها، انتخابی بسیار خوب برای آشپزخانه‌های جمع و جور است. با استفاده از آن‌ها، به راحتی می‌توان کابینت‌ها و دیگر لوازم آشپزخانه را در یک راستا و با ظاهری مرتب و آراسته چید. هنگام خرید یک یخچال‌فریزر کامپکت، اطمینان حاصل کنید به اندازه‌ی کافی برزگ باشد که پاسخگوی نیازهایتان باشد تا در آینده از اندازه‌ی آن پشیمان نشوید.

6. ضد لک

همزمان با خرید یک یخچال‌فریزر با ویژگی‌های متعدد، چند مورد آزار دهنده نیز وجود دارد که یکی از این‌ها، پاک کردن جای انگشتان و لکه‌های ایجاد شده روی سطح بدنه است. این مشکل خصوصاً در بدنه‌های استیلی و صیقلی دیده می‌شود. اگر می‌خواهید بدون نگرانی از ایجاد لک روی سطح، از امکانات و ویژگی‌های دستگاه استفاده کنید، بهتر است به فکر مدل ضد لک باشید. این بدان معناست که خود بدنه و سطح دستگاه، لکه پذیر نیست و اگر هم ردی از لک بر روی آن باقی بماند، به راحتی با استفاده از دستمال مرطوب، به ظاهر روز اول خود بازمی‌گردد.

7. چرخ‌دار

از دیگر موارد نا امیدکننده و آزار دهنده، جابجایی یخچال‌فریزر، بعد از نصب آن است، به خصوص هنگامی که داخل آن مواد غذایی قرار داده شده باشد. اما به هر حال، هر چند وقت یک‌بار جهت تمیز کردن پشت آن و یا حتی تغییر دکوراسیون، باید جابجا شود. اگر با جابجایی و حمل یخچال مشکل دارید و می‌خواهید به راحتی هر چه تمام‌تر آن را از محلی به محل دیگر جابجا کنید، باید به دنبال گزینه‌ای باشید که دارای چرخ باشد. جابجایی توسط این چرخ‌ها، هیچ آسیبی به کف آشپزخانه نمی‌رساند، به این صورت که وزن یخچال روی چرخ می‌افتد و به راحتی با حرکت در می‌آید.

8. قفسه‌ها و کشوهای قابل تنظیم

قابلیت تنظیم قفسه‎‌ها و کشوهای یخچال‌فریزر، این اطمینان را به شما می‌دهد که بتوانید هر وسیله مثل بطری بلندی را در آن قرار بدهید. هنگام برگزاری مهمانی، با وجود چنین قابلیتی، لازم نیست نگران سرد ماندن نوشیدنی‌های مختلف خود باشید.

9. درب‌های دوطرفه (لولاهای دوطرفه)

این ویژگی، یک راه حل عالی برای یخچال‌فریزرهای کوچک و مینی است که می‌توانند به راحتی در فضاهای مختلف خانه جابجا شوند. این قابلیت که بتوان درب یخچال‌فریزر را از هر طرف (چپ یا راست) باز کرد، دسترسی به مواد غذایی داخل یخچال را فارغ از موقعیت آن، بسیار آسان می‌کند. پس لازم نیست نگران موقعیت یخچال‌فریزر و باز شدن درب آن به طرف دیوار و یا به هر صورتی که ناخوشایند به نظر آید، باشید.

10. هشدار بسته‌نشدن در

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که اکثر اوقات فراموش می‌کنند درب یخچال را ببندند و یا اینکه به طور اتفاقی درب آن بسته نشود، دنبال مدلی باشید که دارای قابلیت هشدار بسته‌نشدن در باشد، چرا که در غیر این صورت، پس از مدتی، همه‌ی مواد غذایی داخل گرم و فاسد می‌شوند. صدای این زنگ، به مقداری هست که شما را از نیمه‌باز ماندن درب یخچال‌فریزر آگاه کند، بدون اینکه آزاردهنده باشد. این قابلیت جزئی، می‌تواند شما را از خراب شدن غذاها و هدر رفتن هزینه‌های داده شده برای سبزی تازه(!) در امان نگه دارد.

11. هوشمند

همچنان که در طی سال‌های اخیر، یخچال‌فریزرها کارآمدتر شده‌اند، اما هنوز انرژی زیادی مصرف می‌کنند. اگر می‌خواهید در اوقات معین، چرخه‌ی دی‎‌فراست (آب شدن) را کاهش دهید، با این کار، به راحتی در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهید کرد. به علاوه، یخچال‌فریزرهایی که مجهز به وای‌فای می‌باشند، می‌توانند در این مورد که چه مواد و سبزیجاتی در یخچال موجود است و همچنین دمای خاص و استاندارد این مواد، اطلاعات بدهند. از آن‌جایی که این دستگاه‌ها به موبایل متصل می‌شوند، نگرانی در مورد نبود یخ در فریزر یا یخچال وجود ندارد، چرا که برنامه، شما را از آن با خبر می‌سازد و شما می‌توانید با فشردن یک گزینه، به آن دستور دهید تا یخ بیش‌تری تولید کند.

12. دور این دور یا درب دولایه (Door-in-Door)

قابلیت نگه‌داری و ذخیره‌ی نوشیدنی‌ها و میان‌وعده‌ها در درب یخچال‌فریزر، به گونه‌ای که به آسانی و بدون نیاز به باز کردن کل یخچال‌فریزر، به آن دسترسی داشته باشید، خصوصیت این ویژگی است. این امر نه تنها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، بلکه این اطمینان را نیز به شما می‌دهد که هنگام گشتن به دنبال یک مواد غذایی، مواد دیگر، گرم نشوند و آسیب نبینند. اگر خانواده‌ی شما دارای فرزندانی است که مدام سر وقت یخچال می‌روند، این ویژگی می‌تواند خیلی برایتان جذاب باشد.

13. محافظ قفسه‌های شیشه‌ای

هیچ کدام‌مان تمیز کردن یخچال‌فریزر را، به خصوص هنگامی که موادی چسبناک روی قفسه (طبقه)های شیشه‌ای ریخته شده باشد، دوست نداریم؛ حال آنکه این کار، باید هر چند وقت یک‌بار صورت بگیرد. این کار را با خریدن مدلی استاندارد که دارای محافظ‌های شیشه‌ای می‌باشد، می‌توانید ساده‌تر کنید. این قابلیت، نه تنها باعث راحت‌تر شدن تمیز کردن آن‌ها می‌شود، بلکه به صورت عایق نیز طراحی شده و از چکیدن مایع ریخته شده، روی طبقات پایینی، جلوگیری می‌شود.

14. طراحی صاف و یک‌دست پشت

تلاش برای قرار دادن یک یخچال‌فریزر در آشپزخانه‌ای با ابعاد کوچک، بسیار نا امیدکننده و آزاردهنده به نظر می‌رسد، به خصوص زمانی که مقدار بسیار کمی فضا نیاز است تا دستگاه در موقعیت درست خود قرار بگیرد و به آسانی استفاده شود. هنگام خرید مدلی که دارای پشت یک‌پارچه و صاف است، می‌توانید به راحتی و بدون نگرانی از چسبیدن سیم‌پیچ‌ها، آن را به دیوار تکیه دهید تا در فضاهای تنگ، بتوان آن را جا کرد.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

فروشگاه بر اساس بخش ها