انواع کمپرسور در کولر گازی و کاربرد آنها

کمپرسور کولر گازی

کولر گازی یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی در خانه و یا محل کار است اما بیشتر ما نمی دانیم که کولر گازی چگونه کار می کند و اجزای داخل کولر گازی چیست ؟ در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از قسمتهای مهم کولر گازی ها صحبت کنیم.می توان گفت مهمترین قسمت کولر گازی همون کمپرسور کولر گازی می باشد پس با کاکابیست همراه باشید تا بیشتر با نحوه کار کمپرسور ها در کولر گازی آشنا شوید.

انواع کمپرسور کولر گازی

کولر گازی ها داری بخشهای مختلفی هستند که یونیت داخلی آن مهمتر از یونیت خارجی است.کمپرسور هم در قسمت یونیت داخلی کولر گازی قرار دارد.کمپرسور، گاز را از اواپراتور مکش و به سمت کندانسور هدایت می کند.کمپرسور گاز دستگاهی  مکانیکی است که فشار گاز را افزایش داده و حجم آن را کاهش می‌دهد. کمپرسور هوا نوع خاصی از کمپرسور گاز می باشد.کولر گازی ها معمولا بسته به نوع دارای کمپرسورهای متفاوتی هستند ولی 3 نوع از پرکاربردترین کمپرسورها در کولر گازی عبارتند از :

  • کمپرسور پیستونی (Reciprocating)
  • کمپرسور روتاری (Rotary)
  • کمپرسور اسکرال (Scroll)

نحوه کار کمپرسور کولر گازی

نحوه کار کمپرسور پیستونی

کمپرسور های پیستونی عملکردی مشابه خودرو دارند به این صورت که عمل تبرید در کولر گازی توسط یک پیستون و سیلندر انجام می‌شود. مبرد موجود در محفظه کمپرسور کولر به وسیله  یک سیستم مکنده به داخل سیلندر فرستاده می‌شود. پیستون به پایین حرکت کرده مبرد را متراکم می‌کند و با فشار زیاد به داخل سیستم تهویه مطبوع می‌فرستد.

کمپرسور پیستونی یکی از قدیمی ترین سیستم‌های کمپرسوری می باشد که در کولر مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز نیز کاربردهای خاص خود را دارد. کاربرد این نوع کمپرسور بیشتر در مناطق گرمسیر است. در قسمت‌هایی مثل جنوب یا قسمت‌های مرکزی ایران، کمپرسور پیستونی کولر گازی کاربرد زیادی دارد.

این کمپرسورها عمر زیادی دارند و از لحاظ مصرف هم مصرف کمی دارند ولی عیب خاصی که می‌توان برای این نوع کولر گازی ها به آن اشاره کرد ، صدای آن است. کولر گازی هایی که کمپرسور پیستونی دارند صدای زیادی تولید می‌کنند و گاهی ممکن است این صدا آزاردهنده نیز باشد. البته سرویس کاری کولر گازی به صورت دوره ای، باعث کاهش صدای آن می شود.

نحوه کار کمپرسور پیستونی

 

 

کمپرسور روتاری چگونه کار می کند ؟

نوع دیگر کمپرسورهای کولر گازی کمپرسور روتاری یا اصطلاحا کمپرسور چرخشی است که در سیستم های تهویه مطبوع و کولر گازی و سیستم های گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد . کمپرسور روتاری یک بخش مهم و کلیدی از یک تهویه هوا یا پمپ گرما به حساب می آید.در این نوع کمپرسور ها با گردش ۳۶۰ درجه ای تیغه ها عمل تبرید ( مکش و کمپرس ماده مبرد ) انجام می گیرد، بدین ترتیب که وقتی گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می شود ، در اثر چرخش تیغه ها و برخورد پره ها با گاز، آن را با فشار به سوی لوله های خروجی هدایت می نماید.
کمپرسورهای روتاری برای سیستمهای اینورتر بسیار مناسب است و معمولا کولر گازی های اینورتر از کمپرسور روتاری بهره می برند.

نحوه کار کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال در مقایسه با کمپرسور روتاری، برای تراکم حجم بیشتری از گاز و رساندن آن به دما و فشار بالاتر به کار می رود و این پروسه را به کمک دو مارپیچ حلزونی (اسکرال) ثابت و دوار چرخشی انجام می‌دهد. بخار مبرد سرد به داخل مارپیچ ثابت کشیده می شود و بین دو مارپیچ متراکم شده و در نهایت از وسط مارپیچ ثابت به طور یکنواخت خارج می گردد.

کمپرسورهای اسکرال به دلیل ساختار و نبود قطعات یدکی آنها در بازار ، به عنوان کمپرسورهای غیرقابل تعمیر شناخته می شوند.

 

کمپرسور اسکرال

 

امیداریم مقاله انواع کمپرسور کولر گازی برای شما مفید بوده باشد. برای خرید کولر گازی بانه می توانید در فروشگاه کاکابیست محصول مورد نظر خود را انتخاب و سفارش دهید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

فروشگاه بر اساس بخش ها