ابعاد تلویزیون، فاصله‌ دید ،زاویه دید

TV-dimensions-and-size

 

چگونه اندازه‌ی مناسب صفحه‌نمایش را برای اتاق خود انتخاب کنیم؟

هنگام خرید تلویزیون، وقتی می‌خواهید در مورد صفحه‌نمایش آن تصمیم بگیرید، اصطلاح» بزرگ‌تر بهتر است«، یک راهنمایی بسیار منطقی را به دست می‌دهد. برای لذت بردن همه‌جانبه از تماشا کردن، مانند تئاتر، به صفحه‌نمایشی نیاز خواهید داشت که بتواند فضای دید شما را بپوشاند.

بزرگ‌ترین صفحه‌نمایش ممکن برای اتاق، فاصله‌ی دیدن و بودجه‌ی خود را با هم تطبیق دهید. معمولاً از دیگران اینطور می‌شنویم که ای کاش تلویزیون با صفحه‌نمایش بزرگ‌تری انتخاب می‌کردند، در حالی که به ندرت عکس آن پیش می‌آید.

محدوده‌ی فاصله‌ برای مشاهده‌ی بهترین تصویر: 1080p در مقابل 4K

ابعاد تلویزیون

برای تلویزیون‌های HD 1080p، فاصله‌ ی دید بین 1 تا 2/1 و 2 تا 2/2  برابر صفحه‌نمایش پیشنهاد می‌شود.

ابعاد تلویزیون 4K

در تلویزیون‌های 4K، برای دیدن جزئیات بیش‌تر، می‌توانید فاصله‌ی خود را 1 تا 2/1 برابر صفحه‌نمایش کاهش دهید.

اندازه‌ی صفحه‌ی تلویزیون‌‌

محدوده‌ی فاصله‌ی دید در 1080p   

40”

5/1 تا 5/2 متر

43”

6/1 تا 7/2 متر

50”

9/1 تا 1/3 متر

55”

1/2 تا 5/3 متر

60”

2/2 تا 8/3 متر

65”

4/2 تا 1/4 متر

70”

6/2 تا 4/4 متر

75”

8/2 تا 7/4 متر

80”

3 تا 5 متر

85”

2/3 تا 3/5 متر

 

اندازه‌ی صفحه‌ی تلویزیون‌‌

محدوده‌ی فاصله‌ی دید در 4K

40”

1 تا 5/1 متر

43”

1/1 تا 6/1 متر

50”

2/1 تا 9/1 متر

55”

4/1 تا 1/2 متر

60”

5/1 تا 2/2 متر

65”

6/1 تا 4/2 متر

70”

7/1 تا 6/2 متر

75”

9/1 تا 8/2 متر

80”

2 تا 3 متر

85”

1/2 تا 2/3 متر

 

فاصله و کیفیت تصویر، 2 بخش از معادله‌ی اندازه‌ی صفحه‌نمایش

اگر با فاصله‌ی خیلی نزدیک از تلویزیون‌های قدیمی بنشینید، حواستان با خطوط اسکن صفحه‌نمایش پرت خواهد شد. تلویزیون‌های امروزی فاقد خطوط اسکن هستند. اگر با فاصله‌ی نسبتاً دوری نیز از تلویزیون قرار بگیرید، بسیاری از جزئیات تصویر را از دست خواهید داد.

البته این امکان نیز وجود دارد که با فاصله‌ای بسیار نزدیک از تلویزیون بنشینید. در صورتی که ردیف‌ها و ستون‌های متعدد پیکسل‌ها را که در واقع مانند نقاط رنگی ریزی هستند، مشاهده کردید باید متوجه شده باشید که خیلی نزدیک شده‌اید!

اگر در مورد تناسب اندازه‌ی صفحه‌نمایش با ابعاد اتاق و فاصله‌ی دیدتان از تلویزیون مطمئن نیستید، می‌توانید از جدول بالا به عنوان راهنما استفاده کنید. این محاسبات بر اساس توصیه‌های کارشناسان حوضه‌ی تلویزیون است.

احتمالاً متوجه شده‌اید که برای هر یک از اندازه‌ی صفحه‌نمایش‌ها، به جای استفاده از یک عدد رند، محدوده‌ای در نظر گرفته شده است. علت این است که فاصله‌ای که شما ترجیح می‌دهید از تلویزیون داشته باشید، به سلیقه‌ی شخصی‌تان برمی‌گردد. و مثلاً به جای اینکه اتاق‌تان را مجدداً بچینید و تغییری در آن به وجود آورید تا به تلویزیون‌تان نزدیک‌تر شوید، می‌توانید تلویزیون بزرگ‌تری اختیار کنید.

 تلویزیون‌های 4K Ultra HD دارای صفحه‌نمایش با وضوح بسیار بالاتر نسبت به تلویزیون‎‌های HD هستند، به طوری که قادر به نمایش 4 برابر جزئیات بیش‌تر نسبت به یک صفحه‌نمایش 1080p  هستند. پیکسل‌های صفحه‌نمایش Ultra HD یا همان 4K فوق‌العاده ریز هستند، به این صورت که حتی اگر درست کنار آن بایستید، بسیار دشوار است که بتوان پیکسل‌ها را تکی و جدا از هم دید. به همین دلیل است که می‌توان نسبت به تلویزیون‌های معمول HD، بیش‌تر به تلویزیون‌های Ultra HD نزدیک شوید و مشکلی در مشاهده‌ی تصویر پیش نیاید (در تلویزیون‌های 8K حتی می‌توان از این مقدار نیز نزدیک‌تر شد).

در واقع هنگامی که صحبت از تلویزیون‌های 4K می‌شود، حتی اگر تصمیم‌تان بر این باشد که از فاصله‌های توصیه شده نیز دورتر از تلویزیون قرار بگیرید، هنوز دلایل دیگری برای خرید تلویزیون 4K وجود دارند که شایان توجه‌اند.

البته که اگر از فاصله‌های توصیه شده در بالا نیز دورتر بنشینید، مشکلی نخواهد بود. تقریباً همه‌ی تلویزیون‌های 4K از قابلیت HDR (محدوده‌ی دینامیکی گسترده) پشتیبانی می‌کنند که هنگام نمایش محتوای دارای HDR، می‌توانند کنتراست و دامنه‌ی رنگی گسترده‌تری ارائه دهند. تأثیر HDR بر ارتقای تصاویر، معمولاً از جزئیات اضافه شده‌ی 4K مشهودتر است و قابل مشاهده است.

 

چگونگی اندازه‌گیری ابعاد اتاق برای تلویزیون

برای راهنمایی شما جهت پی بردن به این که یک تلویزیون به چه صورتی می‌تواند فضای شما را پوشش دهد، با ایجاد تصویری ساده مانند این، شما را در این امر کمک می‌کنیم.

سایز صفحه نمایش تلویزیون

 

ابعاد تلویزیون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، مخصوصاً زمانی که بخواهید آن را در باکس یا روی طاقچه‌ای با اندازه‌ای مشخص قرار دهید. این مقاله می‌کوشد تا حدالامکان شما را از خریدن سایز تلویزیون اشتباه و نامناسب مصون نگه دارد. به همین دلیل چندین نحوه‌ی اندازه‌گیری (با پایه و بدون پایه) که مورد تایید تیم تحقیقاتی این مقاله است ارائه می‌دهیم.

در صورتی که می‌خواهید تلویزیون‌تان را روی دیوار نصب کنید، بایستی به ارتفاع (بدون پایه) و عمق آن توجه داشته باشید.

اگر از میز استفاده می‌کنید، به ارتفاع و عمق (پهنا) تلویزیون، با احتساب پایه، دقت کنید؛ در ضمن از اندازه‌ی حاشیه‌ی پایه‌ها نیز غافل نشوید.

عرض را هم در نظر بگیرید! تمام اندزه‌گیری‌ها را دو بار بررسی نمایید تا اطمینان حاصل کنید که تلویزیونی که خریداری کرده‌اید، خیلی بزرگتر از فضای دیوار یا باکس مدنظر نباشد.

برای جلوگیری از انتخاب کردن تلویزیون با اندازه‌ی کوچک‌تر از حد خود، توصیه‌های جدول‌های بالا را در نظر داشته باشید. همچنین می‌توانید از راه‌های ارزان دیگری هم به درستی اندازه‌ی تلویزیون انتخابی پی ببرید. ابعاد را روی دیوار، با استفاده از نوارهای رنگی مشخص کنید. یا اندازه‌ی فرضی تلویزیون را روی یک مقوا پیاده کنید.

اندازه‌گیری تلویزیون به صورت مورب (قطری)، نوعی بازاریابی و امری تبلیغاتی است. چیزی که بیش‌تر به چشم می‌آید ارتفاع تلویزیون است. در حقیقت این ارتفاع است که درک شما را از اندازه به دست می‌دهد.

اگر قصد دارید در کنار تلویزیون‌ خود، ساندبار ایستاده (سینما خانگی) قرار دهید، تفاوت بین ارتفاع با پایه و بدون پایه را محاسبه کنید. از خرید ساندباری با ارتفاع بیش‌تر از تلویزیون‌ پرهیز کنید.

 

چگونه ابعاد تلویزیون ها را اندازه بگیریم؟

برای اندازه گیری ابعاد تلویزیون ابتدا باید قطر آن را بدانیم و سپس طول و عرض آن را محاسبه کنیم.

قطر صفحه‌نمایش

عرض

ارتفاع

55”

123 سانتی‌متر

71 سانتی‌متر

65”

145 سانتی‌متر

84 سانتی‌متر

75”

167 سانتی‌متر

5/96 سانتی‌متر

 

 

خرید تلویزیون، با اولویت اندازه

در این بخش، نگاهی اجمالی بر تلویزیون‌هایی با اندازه‌های مختلف و کاربردشان داریم:

تلویزیون‌های 25 تا 39 اینچ

گزینه‌ای مناسب برای اتاق خواب، اتاق کار، اتاق‌های کوچک و آشپزخانه.

تلویزیون‌های 40 تا 59 اینچ

بهترین انتخاب برای اتاق‌های نسبتاً بزرگ و هال و نشیمن نسبتاً کوچک. محبوب‌ترین اندازه‌های این محدوده، 49 اینچ و 55 اینچ هستند.

تلویزیون‌های 60 تا 79 اینچ

گزینه‌ای خوب برای علاقه‌مندان به ورزش و فیلم‌های سینمایی. مناسب اتاق‌های بزرگ.

تلویزیون‌های بالای 80 اینچ

تلویزیون‌هایی که در این محدوده قرار می‌گیرند، واقعاً فوق‌العاده هستند! اما قبل از آن،  مطمئن شوید که میز یا تکیه‌گاه آن، بتواند وزن تلویزیون و پایه‌های آن را تحمل کند. درصورتی که حتی این اندازه نیز شما را راضی نمی‌کند، به فکر خرید یک پروژکتور باشید.

 

نکات قرارگیری تلویزیون

فارغ از تکنولوژی به کار رفته در نمایشگر تلویزیون‌تان، هنگامی تلویزیون در بهترین حالت خود نمایان می‌شود که به طور مستقیم و موازی چشم قرار بگیرد.

در صورتی که مبل یا صندلی‌هایتان در گوشه و کنار اتاق (هال، نشیمن و …) قرار گرفته‌اند و گستره‌ی وسیع‌تری را برا مشاهده می‌طلبند، تلویزیونی انتخاب کنید که گسترده محور (off-axis) باشد. به طور کلی، تلویزیون‌های OLED از این نظر، بهتر از LCD و LED عمل می‌کنند.

گستره ی دید تلویزیون های اولد

تلویزیون‌های OLED به علت دارا بودن زاویه‌ی دید گسترده، برای مبل‌های کناری هم دید بسیار خوبی دارند.

زاویه ی دید تلویزون های ال سی دی و ال ای دی

تلویزیون‌های LCD و LED بهترین کیفیت تصویر خود را تنها برای افرادی که مستقیماً به آن نگاه می‌کنند و در امتداد آن قرار دارند، ارائه می‌دهند.

چگونه زاویه دید مناسبی برای تلویزیون داشته باشیم؟

راه دیگر دیدن بهتر تصویر برای افراد خارج از زاویه دید تلویزیون، نصب تلویزیون روی پایه‌های دیواری متحرک است. هنگامی که افراد در خارج از زاویه دید تلویزیون قرار می‌گیرند،  می‌توانید تلویزیون را از شاسی متحرک به طرف بیرون بکشید و آن را به جهت دلخواه به حرکت در بیاورید. و یا اینکه زاویه‌ی حد وسط را اختیار کنید که باعث خوشحالی همه می‌شود! وقتی که فیلم به اتمام رسید، می‌توانید تلویزیون را به طرف دیوار هل دید و مجدداً آن را به حالت اولیه برگردانید.

تنظیم زاویه دید تلویزیون

یک پایه‌ی دیواری تمام متحرک به شما این امکان را می‌دهد که تلویزیون را در هر زاویه‌ای که می‌خواهید قرار دهید. با استفاده از آن می‌توان از تابش آزار دهنده‌ی روی صفحه نمایش جلوگیری کرد.

 

چگونگی تأثیرگذاری نورپردازی اتاق بر روی تصویر خروجی تلویزیون

روشنایی لامپ‌ها و نور پنجره‌ها می‌تواند روی تصویر تلویزیون شما اثرگذار باشد.

روشنایی جزئی در نقطه‌ا‌ی مناسب می‌تواند اثر مثبتی داشته باشد. تا زمانی که نتوانید بازتاب آن را از صفحه‌نمایش ببینید، یک منبع نور کم‌رنگ، می‌تواند مانع از لک شدن چشم شود و نیز باعث شود که رنگ سیاه را عمیق‌تر درک کنید.

نور زیاد از حد می‌تواند باعث درخشندگی و بازتابی ناخوشایند روی صفحه‌نمایش شود و موجب می‌شود که اشباع رنگ تصویر کاهش یابد و تصاویر بی‌رنگ و پژمرده به نظر برسند. اگر در مورد انعکاس نور در تلویزیون نگران هستید، توجه خود را به تلویزیون‌های LCD یا LED معطوف کنید. صفحه‌نمایش‌های روشن و ضد انعکاس آن‌ها معمولاً بهترین حالت را در نوردهی‌های مختلف از خود نشان می‌دهند.

اگر اتاق مدنظر شما از روشنایی زیادی برخوردار است، اقدامات ساده‌ اما کاربردی وجود دارند که می‌توانید برای جلوگیری یا کاهش هرگونه اثر منفی بر روی تصویر خروجی تلویزیون، انجام دهید.

در طول رور، با استفاده از پرده‌ها و تنظیم‌کننده‌های میزان روشنایی لامپ، می‌توانید روشنایی محیط را کنترل کنید تا تصاویر تلویزیون به بهترین حالت نمایش داده شوند.

نورپردازی اتاق و تاثیر آن بر تصویر تلویزیون

در صورت امکان، هنگام انتخاب مکان قرارگیری تلویزیون، حتماً به روشنایی اتاق توجه کنید. در صورتی که درهای بزرگ غربی، در بعدازظهرها تابش آزار دهنده‌ای را مستقیماً به سمت تلویزیون می‌تابانند، ارزشش را دارد که کمی تغییر و جابجایی در مبلمان و وسایل خانه به وجود بیاورید.

پنجره‌هایی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارند، باید اثر آن را با استفاده از پرده، سایه‌بان یا شیشه‌های ضد انعکاس (آنتی رفلکس) خنثی کرد.

جهت کنترل هرچه دقیق‌تر نور پس‌زمینه، از اتاق‌های کم‌نور و دارای پنجره‌ی کم‌تر استفاده کنید. برای آسودگی هرچه بیش‌تر به دنبال نورگیرهای دارای روشنایی هوشمند باشید که توسط برنامه از طریق تلفن همراه قابل کنترل هستند.

 

امن‌ترین راه برای نصب تلویزیون

یک میز تلویزیون یا پایه‌ی نگه‌دارنده‌ی دیواری که متناسب با وزن و اندازه‌ی تلویزیون مدنظر شماست، انتخاب کنید. میزهای تلویزیون قدیمی ممکن است نتوانند وزن تلویزیون‌های بسیار بزرگ را تحمل کنند.

همچنین اطمینان حاصل کنید که تلویزیون شما به درستی روی پایه قرار گرفته باشد و از سمت چپ به راست و جلو به عقب، متعادل است.

در صورتی که دارای فرزند کوچک در خانواده هستید، نصب تلویزیون روی دیوار می‌تواند روش خوبی برای کاهش احتمال آسیب‌دیدگی ناشی از برخورد با آن باشد. یا اگر تلویزیون را روی میز قرار می‌دهید، می‌توانید با رعایت کردن موارد ایمنی مانند مهار کردن آن با یک بند محافظ، خطر آسیب به آن را به حداقل برسانید.

به جای استفاده از میزهای پایه‌ستونی سنتی، بسیاری از تلویزیون‌های امروزی، دارای دو پایه در نزدیکی لبه‌های صفحه‌نمایش هستند. مراقب باشید تلویزیون خود را طوری قرار ندهید که در صورت برخورد ضربه‌ای به آن، به علت نزدیکی پایه‌ها به هم، باعث لغزش و افتادن آن شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

فروشگاه بر اساس بخش ها